رئیس دادگستری ملکان خبر داد:
آراء جایگزین حبس به نفع مددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) در دادگستری شهرستان ملکان

 

 

به گزارش پایگاه خبری آوای ملکان به نقل از روابط عمومی دادگستری ملکان صدور این آراء در راستای تفاهم نامه صورت گرفته با اداره بهزیستی و کمیته امدادملکان حسب تفاهم نامه مورخه ۱۴٠٠/۶/۱صورت می گیرد.

وی افزود: با رای قضات شهرستان ملکان، امسال تعدادی از محکومان به جای تحمل حبس مکلف به خرید پوشاک ، بخاری و سایر وسایل مورد نیاز مددجویان جمعا به ارزش سه میلیارد ریال شدند.

رئیس دادگستری ملکان افزود: همچنین قضات رستمی و صالحی نیز طی ماه گذشته در آرای خود متهمین را به خرید ویلچر به مددجویان بهزیستی و ویزیت رایگان توسط پزشک متخلف محکوم نمودند.

وی با بیان اینکه مجازات‌های جایگزین حبس مهمترین دستاورد قانون جدید مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ است اظهار داشت: طبق ماده ۶۴، «مجازات‌های جایگزین حبس عبارت از دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی، جزای نقدی روزانه و محرومیت از حقوق اجتماعی است که در صورت گذشت شاکی و وجود جهات تخفیف با ملاحظه نوع جرم و کیفیت ارتکاب آن، آثار ناشی از جرم، سن، مهارت، وضعیت، شخصیت و سابقه مجرم، وضعیت بزه دیده و سایر اوضاع و احوال، تعیین و اجرا می‌شود.»
الفنده افزود: این مجازات‌ها برای کسانی که جرایم سبک مرتکب می‌شوند و سابقه‌دار نیستند، صادر می‌شود و قضات ملکان برای جلوگیری از ورود افراد به زندان در جرایم سبک اعمال می‌کنند.
به گفته رئیس دادگستری ملکان ، این نوع آرا کارآمد هستند و عیوب زندان را ندارند و ارتباط بین مجرم و اجتماع را از بین نمی‌برند؛ عادلانه‌ و در نهایت متناسب‌تر است، به نحوی که امکان اتخاذ تدابیری همسو با شخصیت و تخصص متهم و نوع جرایم ارتکابی را به قاضی می‌دهد و علاوه بر مردم برای محکومان نیز جاذب و اثربخش بوده و امکان اصلاح و بازپذیری مجرم به جامعه را مهیا می‌کند.

انتهای پیام

 

برچسب‌ها

  •                                                

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.